In memoriam izložba skulptura Nikole Antova

|   Život
U četvrtak, 18. maja u 19 sati u Paviljonu u Tvrđavi je otvaranje In memoriam izložbe skulptura Nikole Antova – umetnika koji je dao veliki doprinos popularizaciji vajarstva u Nišu i aktuelizaciji ovdašnje vajarske scene.
Foto: GSLU Niš/Nenad Mladenović

 

Njegovo stvaralaštvo, posebno od šezdesetih do osamdesetih godina XX veka, pripadalo je glavnim tokovima razvoja srpske skulpture, poručuju iz Galerije savremene likovne umetnosti.

Izložba je retrospektivnog karaktera, čini je više od pedesetak skulptura iz zbirki Narodnog muzeja u Nišu, Galerije savremene likovne umetnosti Niš i porodične kolekcije.

Nikola Antov (Niš, 1933 – 2019) je diplomirao najpre na Višoj pedagoškoj školi (1956) a potom i na Vajarskom odseku Akedemije likovnih umetnosti u Beogradu (1961).
Od 1962. do penzionisanja 1998. godine bio je zaposlen u Narodnom muzeju u Nišu kao konzervator. Učestvovao je u velikim projektima matične ustanove od kojih je svakako najvažniji podizanje, zaštita i vraćanje podnih mozaika antičke vile na Medijani. Pored konzervatorsko-restauratorskih tretmana na brojnim muzejskim predmetima učestvovao je i u  realizaciji postavki kompleksnih, često multidisciplinarnih izložbi. Koautor je prve stalne postavke u Memorijalnom kompleksu „12. februar“ u Nišu.
Postao je član ULUS -a 1963. godine kada počinje i samostalnu umetničku karijeru. Realizovao je deset samostalnih izložbi. Izlagao na 119 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu  (Holandija, Rumunija, Bugarska, Poljska, Grčka). Bio je čest učesnik  velikih izložbenih manifestacija, na Oktobarskom salonu u Beogradu izlagao je jedanaest puta a na različitim izložbama ULUS-a  takođe u Beogradu, dvadesettri puta. Sa likovnim umetnicima Niša redovno je izlagao do 1997. godine. Dobitnik je najvišeg gradskog priznanja – Oktobarske nagrade grada Niša (1967) i deset stručnih nagrada. Na svim vajarskim simpozijumima i likovnim kolonijama na kojima je učestvovao, bilo da su jugoslovenskog ili međunarodnog karaktera, dobijao je nagrade za realizovane skulpture ( Vrnjačka Banja, 1975;  Aranđelovac, 1978; Trjavna u Bugarskoj, 1984; Sićevo, 1985). Jedini je niški vajar  do danas koji ima  cenjenu nagradu „Zlatno dleto ULUS-a“.

Izložbu prati monografska publikacija o Nikoli Antovu, koja će biti promovisana 1. juna.

Autor izložbe i monografije je istoričar umetnosti, muzejski savetnik Milica Todorović.

Foto: GSLU Niš/Nenad Mladenović

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar