Ljubica Jokić, pedagog i psiholog iz Jagodine: Psihijatar nije bauk

|   Život
„Kod nas još uvek vlada mišljenje da kod psihijatra idu samo „ludi“. To je veliki problem“ istakla je Ljubica Jokić, pedagog i psiholog u Osnovnoj školi „Milan Mijalković“ u Jagodini, povodom Svetskog dana mentalnih bolesti
Foto: TV Kopernikus

 

Svetska federacija za mentalno zdravlje od 1992. godine obeležava 10. oktobra Svetski dan mentalnog zdravlja. Cilj obeležavanja ovog dana jeste podizanje ove svesti kod ljudi o postojanju ovog problema, ali edukacija šire populacije. To je ujedno bio i povod za naš razgovor za Ljubicom Jokić, pedagogom i psihologom u Osnovnoj školi „Milan Mijalković“ u Jagodini:

-Kao što vodimo računa o fizičkom zdravlju, tako bi trebalo i o mentalnom da brinemo. Obeležavanje ovog dana pokazuje da ga preventivno treba čuvati i na kraju lečiti, ukoliko je to potrebno –rekla je Jokić na početku našeg razgovora.

Prema poslednjim statističkim podacima, čak 60 posto ljudske populacije je depresivno. Ova bolest ozbiljno narušava kvalitet života i vrlo je često u kombinaciji sa drugim fizičkim i psihičkim poremećajima. Simptomi depresije su osećaj krivice, uznemirenost, ali i problemi sa ishranom i spavanjem:

-Stres može da izazove tugu, ali i osećaj da smo jadni. Depresija traje nedeljama, ali i mesecima i tuga je samo jedan od simptoma. Najvažnije je prepoznati je na vreme. Kod dece se ogleda u promenama u ponašanju. Dete je uglavnom uznemireno, pravi probleme u porodici, školi, gubi interesovanje za stvari kojima se jako radovalo, beži iz škole i ima slab uspeh. Ako roditelj to ne prepozna, nastavnik ili stručni saradnik bi trebalo to da prepoznaju i da upute dete na lečenje. Kod nas je još uvek problem što roditelji i deca imaju otpor od psihologa, a kamoli od dečijeg psihijatra. Još uvek vladaju predrasude da tamo idu „ludi“. To je ozbiljan problem. Depresiju treba prepoznati i rešavati uz pomoć psihoterapije i lekova. To je bolest kao svaka druga, koja se leči, ali je pomoć psihijatra neophodna –rekla je Jokić.

Postoje različiti okidači za depresiju kod mladih. Najčešće se javlja u tinejdžerskom periodu i na njeno javljanje mogu da utiču odnosi u porodici i odnosi sa vršnjacima. Ako dete tada nije baš psihički najstabilnije, može da upadne u depresiju. Pomoć porodice i prijatelja u takvim trenucima je od velikog značaja:

-To je apsolutno neophodno. Svi mi imamo uspone i padove u životu, neko više, neko manje. Niko ne želi da bude sa psihičkim problemom. Individua ne sme sama da se leči. Porodica i prijatelji su neophodni za izlečenje tih vrsta bolesti –istakla je Jokić.

Ljubica Jokić naglasila da je prevencija mentalnog zdravlja neophodna, a to znači da treba voditi zdrav život:

-Treba se pravilno hraniti i treba biti fizički aktivan. Svoju muku podelite sa prijateljem,  recite ono što vas muči onome u koga imate poverenja. Odmarajte u toku dana. Bitno je i da zadovoljstvo pronalazite u situacijama iz svakodnevnog života kao što su npr. druženje sa prijateljima, igranje sa decom, čitanje knjiga, gledanje filmova... Sve to može da očuva naš psihički život –rekla je Ljubica Jokić na kraju našeg razgovora.

Dušan Miletić
 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar