Đurić u Dejtonu sa američkim kongresmenima o unapređenju odnosa Srbije i SAD

|   Info
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić razgovarao je danas u Dejtonu sa dvopartijskom delegacijom američkih kongresmena o unapređenju odnosa Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, s akcentom na ekonomsku i bezbednosnu saradnju, kao i na situaciju na Kosovu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

U Američkom gradu Dejton u Ohaju, gde je pre 30 godina dogovoren i parafiran mirovni sporazum za Bosnu i Hercegovinu, održavaju se sastanci sa više od 1.000 učesnika na kojima se govori o miru i bezbednosti na Balkanu.

Pored zvaničnog programa, Univerzitet u Dejtonu organizuje i javni forum "Dejtonski dijalog - razgovori o miru i sigurnosti na Balkanu", prenosi RTRS.

Srbiju predstavlja šef diplomatije Marko Đurić.

Đurić je izrazio zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa američkim Kongresom i istakao da je ona od suštinskog značaja za jačanje političke vidljivosti Srbije u SAD.

Naveo je da odnosi Srbije i SAD ulaze u novu fazu i ocenio da bi uspostavljanje strateškog dijaloga predstavljalo snažan okvir za unapređenje saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.

Posebno je naglasio da ekonomska saradnja dve zemlje postaje sve intenzivnija, naročito u oblastima energetike i IKT sektora, a kao važnu oblast istakao je i vojno-bezbednosnu saradnju kroz Program državnog partnerstva sa Nacionalnom gardom Ohaja.

Sagovornike je detaljno informisao o situaciji na Kosovu, ocenivši da su, kako je naveo, jednostrane mere vlasti u Prištini glavna pretnja regionalnoj stabilnosti i da SAD mogu imati ključnu ulogu u obustavljanju pritisaka Prištine na srpski narod.

Đurić je govorio i o regionalnoj politici Srbije, navodeći da se ona temelji na ekonomskom razvoju i uzajamno korisnoj saradnji sa susedima.

Američku delegaciju činili su kongresmeni Majk Tarner iz Ohaja, Linda Sančez iz Kalifornije i Džo Vilson iz Južne Karoline.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar