Macut: Srbija umorna od podela i blokada

|   Info
Mora da se zna ko je učenik, ko je student, a ko profesror, kakva nam je budućnost, ako među najmađima imamo podele, rekao je danas u Skupštini Srbije mandatar za sastav nove vlade Srbije Đuro Macut i ocenio da je "Srbija umorna od podela i blokada".
Foto: FoNet/Aleksandar Barda

 

Izvor: FoNet

Macut je naveo da  niko ne sme imati visa prava od drugih i da institucije moraju da funkcionišu u ponom kapaciteti, pa će njegov prvi zadatak biti funkcionisanje sistema obrazovanja.

On je rekao da su protesti prirodna manifestacija mladosti, ali da su blokade i uskraćivanje prava nekome da se školuje uzurpacija.

Kada nekome uskraćujete prava onda ste uzurpator, rekao je Macut.

On je naglasio kako je njegova obaveza da se sve reši razgovorom na Ustavom i zakonom definisanim forumima.

Mandatar za sastav nove Vlade Srbije je pozvao na hitan dijalog sa predstavnicima univerziteta, "sa svim rektorima, prorektorima, dekanima i studentima" kako bi se kroz dijalog došlo do rešenja i hitno omogućio nastavak rada fakulteta.

Ovakvo stanje je pretnja po opstanak univerziteta i ono mora da se prekine. Ovo je moj lični stav i tražim vašu podršku da bude i državni stav, rekao je Macut u Skupštini Srbije.

Ukoliko dobijem poverenje, moja vrata biće otvorena 24 sata sedam dana nedeljno da rešavamo otvorena pitanja i ja ću ići gde god je potrebno da dođem. Pozivam i molim na hitnost postupanja. Srbija ne može ovako u nedogled, nećemo i ne smemo oklevati, naveo je Macut u ekspozeu.

Srbija je uspela da očuva makroekonomsku stabilnost, finansijski sistem je stabilan, a javni dug na opadajućoj putanji i na srednjem roku planirano je da bude na 46 odsto BDP, izjavio je Macut.

On je u Skupštini Srbije u ekspozeu rekao da je fiskalna disciplina ključni okvir kojim će se voditi i da je plan da deficit bude na tri odsto BDP, odnosno plan je da privredni rast od 2025. do 2027. godine bude 4,4 odsto godišnje.

Prema njegovim rečima, posebno važan program je Skok u budućnost 2027, odnosno specijalizovana izložba Ekspo.

Srbija ostaje posveća evropskim integracijama i regionalnoj saradnji, rekao je Macut.

Očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta ostaje glavni spoljnopolitički cilj Srbije i spremni smo da dijalog Beograda i Prištine vodimo otvoreno, iskreno i bez pritisaka, poručio je mandatar za sastav Vlade Srbije, dodajući da Srbija neće priznati bilo kakvo rešenje koje nije u skladu sa Ustavom i Rezolucijom 1244.

Ne odustajemo od svojih principa i ne odbijamo dijalog. On se mora odvijati uz međusobno uvažavanje i Srbija će nastaviti da bude konstruktivan partner, najavio je Macut u ekspozeu i istakao da da je trajan mir nemoguć bez pravde.

Macut je u Skupštini Srbije ukazao i da je pobeda Srpske liste podvig ostvaren u nemogućim uslovima i temelj za obnovu političke snage Srba, u čemu će im Vlada Srbije pomoći

Evropski put nije jednosmerna ulica, ne pristupamo iz molbe već uverenja da je Srbija potrebna Evropskoj uniji, koliko i EU nama i naš put nije ni iznuđen, ni pasivan, želimo da budemo partner i deo uređene zajednice, izjavio je Macut.

Srbija zna šta želi, gde pripada, u šta veruje i njen put nije nametnut, već izabran. Gradimo pouzdanu, stabilnu, uređenu i modernu državu, da budemo siguran partner na međunarodnoj sceni, rekao je Macut u Skupštini Srbije.

Spoljna politika je ogledalo unutrašnje snage, doslednosti, naveo je Macut i dodao da Srbija treba da bude most, pokretač, partner, koji ne zaboravlja tradicionalne prijatelja.

Ostajemo vojno neutralni, a politički odgovorni, rekao je Macut.

On je  na kraju ekspozea izjavio da je Ustav Srbije dokumet na čijoj pravilnoj primeni će neprestano insistirati, dodajući da će biti veran sluga svoje domovine.

Macut je potom u Skupštini Srbiji pročitao i sastav svog kabineta u kojem je za prvog potredsednika i ministra finanasija predložio Sinišu Malog, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova ostaje Ivica Dačić, dok je treća potredsednica Vlade Andrijana Mesarović, koja će zadržati i resor privrede.

Novi ministar poljoprivrede bi trebalo da bude Dragan Glamočić, ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov, dok bi Aleksandra Sofronijević trebalo da preuzme Ministarstvo građevinarstva.

Na čelu Ministarstva rudarstva i energetike ostaje Dubravka Đedović Handanović, a za ministarku unutrašnje i spoljne trgovine predložena je Jagoda Lazarević.

Novi ministar pravde trebalo bi da bude Nenad Vujić, dok je za ministarku državne uprave i lokalne samouprave predložena Snežana Paunović.

Novi ministar za ljudska i manjinska biće Demo Beriša, ministar odbrane ostaje Bratislav Gašić, kao i Marko Đurić na mestu ministra spoljnih poslova.

Ministar za evropske integracije biće Nemanja Starović, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, a Milica Đurđević Stamenkovski biće ministrka za rad, zapošljavnje, boračka i socijalna pitanja.

Jelena Žarić Kovačević predložena je za ministarku za brigu o porodici i demografiju, Zoran Gajić za ministra sporta, Nikola Selaković ostaje ministar kulture, a Milan Krkobabić ministar za brigu o selu.

Akademik Bela Balint predložen je za ministra nauke, Husein Memić za ministra turizme i omladine, a na čelo Ministarstva za informisanje i telekomunikacije dolazi Boris Bratina, dok će ministar za javna ulaganja biti Darko Glišić.

Biće i pet ministara bez protfelja - Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar