Izvor: FoNet, Glas Amerike
"Ne želim ništa loše da kažem, ali mi smo ovde silom međunarodnog ugovora zgurani. Rečeno je, evo ovakva je sad Bosna, dejtonskim napravljena, e, sad, vi se tu borite za svoja prava. Mi nikada nismo uspeli, ni posle Dejtona, da napravimo bazični dogovor tri naroda. Zato mislim da je međunarodni faktor ostao predugo", rekao je Dodik za "Glas Amerike".
On navodi da je međunarodni faktor najviše bio potreban da bi napravio kvalitetne političke elite koje su mogle da nose procese.
"Ovde je napravljena kvazipolitička elita koja nema snage da nosi proces i zato smo u zastoju", naglasio je Dodik.
Navodeći da je ova BiH još koncipirana na Ustavu u kojem piše tri konstitutivna naroda, Dodik pita da li Željko Komšić, koji je izabran za hrvatskog člana Presedništva BiH, ima legitimitet te konstitutivnosti i kako dogovarati u tom pogledu neke stvari, kako ići dalje?
"Meni je Komšić u nekim stvarima simpatičan i lepo zvuči, sa stanovišta vaših vednosti, da je on predstavnik neke građanske priče, ali Hrvati su mi pokazali da je on izabran isključivo na mestima gde masovno žive Bošnjaci. I što je još jedan apsurd, ja to nisam ni primetio, da je Komšić dobio više glasova nego Džaferović", rekao je Dodik.
On kaže da su Bošnjaci morali da zbog budućnosti ove zemlje pokažu više odnosa prema Hrvatima u političkom smislu, kao i senzibilnost sa Srbima, da sjednu i nađu zajednički jezik.
"Mislim da su Bošnjaci u tome grešili. Naravno da su oni najveći i najstradalniji narod, i ostali narodi su stradali, ali su morali da zbog istorijske budućnosti ove zemlje pokažu više odnosa prema Hrvatima i senzibilnost sa Srbima", smatra Dodik.
On dodaje da je istorija ovde ključna, i poverenje, i sve.
"Mislim da jednako kao što mi Srbi moramo da, ili svi zajedno pokušamo da damo odgovor na to koji su razlozi, uslovi, da mi tu budemo, u toj BiH. I Bošnjaci i Hrvati moraju da daju te neke slične, bazične odgovore", smatra Dodik.
Govoreći o evropskom putu BiH i nedavnoj poseti Briselu članova Predsedništva BiH, Dodik navodi da su od najviših evropskih zvaničnika dobili uveravanje da razumeju da je BiH u problemu, ali da čekaju da se urade neke stvari u BiH, da bi oni mogli da ispune svoju formu, jer ne mogu blanko ništa da učine.
Dodik je rekao da je bio zastoj na evropskom putu, ali da su sagovornike uverili da je i u Republici Srpskoj i na zajedničkom nivou BiH sada sve dogovoreno što se tiče tih tehničkih pitanja i da je preostalo samo prevođenje u formu koja ide prema Evropskoj komisiji.
Navodeći da će ova Evropska komisija biti do novembra, Dodik je istakao da BiH ne bi trebalo da ispusti tu priliku i da se on zalaže da se to dostigne.
"Apelujem na sve koji rade na tome da to urade. Ja sam za to da oni koji rade na tom pitanju prevođenja, ništa drugo ne rade, samo to, i da angažujemo još sto ljudi za to ako je to potrebno", poručio je Dodik.
Govoreći o NATO, Dodik je ponovio da je Narodna skupština RS odlučila da RS treba da zastupa politiku neutralnosti ne samo prema NATO, nego prema bilo kojoj vojnoj asocijaciji.
Prema njegovim rečima, u RS se to gleda kroz prizmu istorijskog pamćenja, iskustva i mnogo čega drugog, pa i uverenja da u današnje vreme NATO nije samo odbrambni sistem, nego i politička organizacija i sistem i da RS tim u vezi nije imala baš pozitivna iskustva.
"Postoji opšti konsenzus i vlasti i opozicije da se taj put zaustavi i da se tim putem više ne ide", rekao je Dodik.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!