Završen spomenik Jovanči Miciću u Jagodini

|   Info
“A bre kućo moja mila! Kućo moja! Više te ne ostavljam da znaš! Do Paraćin samo ako otidnem, a i to ću dobro da promislim! Ceo svet da obiđete, Jagodinu nigde nećete da nađete! Jok! Kad je vidoh, Jagodinu, izdaleka, a meni sve suze naiđoše na oči, još kad vide svetiku, ču pratnje i zvona…ja reko…Ne reko ništa, samo mi srce zaigra….”
Foto: TV KCN

Gradnja spomenika Jovanči Miciću  je počela 4. januara izradom velikog metalnog globusa i statue poznatog jagodinskog svetskog putnika koja je urađena po ideji umetnika Nebojše Cvetkovića. Figura Jovanče je  postavljena da sedi na koferu sa kišobranom u krilu s desnom rukom ispruženom u pravcu Jagodine. 
A ko je bio Jovanča? Istoričar iz Jagodine Ninoslav Stanojlović  kaže da je Nušiću za lik legendarnog svetskog putnika poslužio jagodinski trgovac Milan  D. Radenković .
-Prototip legendarnog Jovanče  Micića je istorijska ličnost. U pitanju je Milan D. Radenković,  Jagodinac, rođen u varoši na Belici 1850.godine. Bio je veoma interesantan čovek sa burnom biografijom, po majci unuk jednog od najčuvenijih jagodinaca- Stevče Mihajlovića. On se odvažio sa grupom prijatelja, njih četvorica ukupno, da se 1872.godine otisnu na dalek put u Ameriku, o čemu je ostavio dnevnik, koji sam imao prilike da listam. Milan se vratio sa puta nakon pet godina, pun utisaka, ali i sa nekoliko zanata i solidnim znanjem engleskog, kaže za KCN Ninoslav Stanojlović, jagodinski istoričar. Radenković u Jagodini nastavlja da se bavi trgovinom, kasnije je otvorio kožarsku radionicu a istovremeno se bavio  i  politikom, bio je prvi predsednik  podružnice Narodne radikalne stranke, u  više mandata predsednik opštine, a ono što je svakako zanimljivo, on je bio jedan od retkih znalaca engleskog jezika u drugoj polovini 19.veka, južno od Beograda, dodaje on. Tako da je Nušić, koji je čuo tu priču o grupi Jagodinaca i putu u Ameriku, u toku srpsko – bugarskog rata 1875, kad se na ovim prostorima obreo kao vojnik, svojoj bujnoj mašti dao na volju i 1901. u njegovom komadu “Običan čovek”, prvi put se javlja lik Jovanče Micića, kao sporedan, a 1911. na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu, biva premijerno izveden “Put oko sveta”, čudnovati doživljaji Jovanče Micića –Jagodinca, u deset scena sa pevanjem i sviranjem, dodaje Stanojlović.
NUŠIĆ U JAGODINI
 -Nušić je, kao velikoškolac, student pravnog fakulteta, mobilisan 1885.  Za vreme srpsko-bugarskog rata koji je trajao dve nedelje. On nije učestvovao u vojnim operacijama, već je bio kaplar u rezervi u “Đačkoj četi”,  smešten na teritoriji Jagodine. U to vreme zvao se Branislav Alkibijad Nuša, da bi kasnije promenio svoje prezime u Nušić. Nušić je ostavio sećanja na boravak u Jagodini I okupljanjima u čuvenoj lovačkoj kafani “Dardaneli”, koja se nalazila na mestu današnje glavne pošte u Jagodini, a o čemu svedoče brojne fotografije,  kaže Ninoslav Stanojlović, jagodinski istoričar. Kafanu “Dardaneli” je držao Jovanča Simić, čije ime je, verovatno, Branislav mnogo kasnije iskoristio za ime svoj svetskog putnika i glavnog junaka komedije “Put oko sveta”, Jovanču Micića.  Nušić se sećao jagodinskih dana, druženja sa Vojislavom Ilićem, pa ne treba zaboraviti da su tada napisane njegove čuvene “Pripovetkejednog kaplara “, među kojima su i priče događaja iz Jagodine za vreme rata, poput “Sprovoda” koja opisuje sahranu jednog vojnika ovde u Jagodini, a što je kasnije poslužilo iVojislavu Iliću, tada vojniku kome je nadređeni bio Branislav Nušić, da napiše čuvenu pesmu “Sivo sumorno nebo”. Zanimljivo je da im je major bio budući vojvoda Radomir Putnik, o čemu sam dosta istraživao pišući knjigu o Nušiću i danaima provedenim u Jagodini, dodaje Stanojlović.
Treba svakako istaći da Jovanča Micić u Jagodini ima svoju ulicu, a glavna nagrada pozorišnog festivala Dani komedije, nagrada publike za najduhovitiju predstavu jeste statua Jovanče Micića. Od nedavno, tu je i spomenik junaku Nušićeve komedije na kružnom toku regionalnog puta Jagodina – Ćuprija-Paraćin-Rekovac, koji će biti  još jedna od atrakcija za  mnogobrojne turiste .
T.Mitrović

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar